Videnskabsklubben åbner nu ansøgningsrunden for gymnasier, der vil være med i klubben i 2022 og give deres elever et tilbud ud over det sædvanlige.

Mentor på biodiversitetshold

Videnskabsklubben finder sted hvert år fra uge 43 til 49 på gymnasier i hele landet.​ I denne periode skal gymnasieelever undervise folkeskoleelever én gang om ugen efter skole. (Foto: Lars Svankjær)

Skal jeres gymnasium udbyde Videnskabsklubben i 2022? Igennem Videnskabsklubben kan I give jeres elever chancen for at prøve kræfter med at undervise og formidle naturvidenskab til børn fra 4.-6. klasse i tæt samarbejde med udskolingselever fra 8.-9. klasse.

Videnskabsklubbens mentorforløb med peer-to-peer undervisning er unikt i dansk kontekst, og igennem underviserrollen opnår jeres elever en status som rollemodeller, som de vokser af og høster stor erfaring fra. Jeres elever bliver bedt om at yde en stor, frivillig indsats, men får mindst lige så meget igen.

”Tilbagemeldingerne fra vores elever er, at de er meget begejstrede for forløbet. Det giver dem både noget fagligt og formidlingsmæssigt, men de udvikler også deres personlige kompetencer i arbejdet med folkeskoleeleverne,” lyder det fra Tina Møller Sørensen, som er kontaktperson på Aalborg Katedralskole.

”Og så bliver den gode historie fortalt ude i byen, om at Aalborg Katedralskole sætter fokus på naturvidenskab, og det er selvfølgelig en stor gevinst for os,” tilføjer hun.

LÆS OGSÅ: Læringsforsker: Derfor rammer Videnskabsklubben helt rigtigt

Igennem Videnskabsklubben styrker I med andre ord jeres gymnasiums naturvidenskabelige profil markant – med et minimum af administrativt merarbejde. Og som en ekstra bonus inviteres folkeskoleelever igennem Videnskabsklubben ind på jeres gymnasium og oplever på egen krop, hvordan det ville være at gå der selv en dag.

Lyder ovenstående som noget for jeres gymnasium? Så er det nu, I skal til tasterne og overbevise os om, at lige netop I skal indgå som en del af vores udvidelsesplaner til næste år!

LÆS OGSÅ: Videnskabsklubben udvider til nye byer i 2021

Send jeres ansøgning inden 7. januar 2022

Videnskabsklubben samarbejder pt. med 39 gymnasier i hele landet. Hvis jeres gymnasium drømmer om at være med i Videnskabsklubben i det nye år, skal I senest 7. januar 2022 sende jeres ansøgning til info@videnskabsklubben.dk.

Ansøgningen skal indeholde:

  • Jeres motivation for at blive en del af Videnskabsklubben.
  • Navnet på jeres kontaktperson (læs mere i faktaboksen).
  • En beskrivelse af gymnasiets nuværende naturvidenskabelige profil og/eller en redegørelse for, hvorfor I ønsker at styrke denne gennem Videnskabsklubben.
  • Hvor og i hvilken forbindelse I har hørt om Videnskabsklubben.

Vi forventer, at gymnasiet dækker transportomkostningerne for jeres elever til og fra vores oplæringsworkshop, som foregår i Odense Congress Center tirsdag 27. september 2022, hvor eleverne skal have fri eller lovligt fravær.

Vi glæder os til at læse jeres ansøgning!

LÆS OGSÅ: Flere børn end nogensinde vil gå til videnskab

Det er gratis at være med i Videnskabsklubben, og vi håber at modtage ansøgninger fra et bredt udsnit af gymnasier fra hele landet. Videnskabsklubben sigter efter at være så bredt demografisk repræsenteret som muligt.

Fakta

Jeres kontaktperson er ansvarlig for at rekruttere de gymnasieelever, der skal undervise i Videnskabsklubben (4 pr. hold), at finde lokale(r) til undervisningen og for kommunikationen med Videnskabsklubbens sekretariat, samt for modtagelse – og senere afsendelse – af materialekasser.

Der bliver afholdt et kort webinar for alle i foråret, hvor jeres kontaktperson får mere info, kan stille spørgsmål og hente erfaringer fra de mere erfarne kontaktpersoner.