I dag har Rikke Schmidt Kjærgaard en kandidat i matematik og en ph.d. i forskningsformidling. Det på trods af, at hun voksede op i et hjem med “meget få bøger”, som hun fortæller i dette interview med LIFE Fonden.

LIFE Talk

Tidligere undervisningsminister Christine Antorini (tv.) er direktør for LIFE Fonden, som udgiver YouTube-serien LIFE Talk, hvor Videnskabsklubbens direktør, Rikke Schmidt Kjærgaard (th.), denne gang er gæst. (Screendump – se videoen længere nede)

“Jeg er vokset op i et meget uddannelsesfattigt hjem. Mine forældre havde ikke nogen uddannelse. Men de havde det her,” siger Videnskabsklubbens direktør

Rikke Schmidt Kjærgaard og viser et eksemplar af Lademanns Leksikon frem.

”Og jeg har brugt timer på at kigge og være nysgerrig omkring de ting, der stod i det,” tilføjer hun.

Rikke Schmidt Kjærgaard har i dag en kandidatgrad i matematik og en ph.d. i forskningskommunikation og har i en årrække arbejdet som forsker. I den forbindelse blev hun blandt andet optaget i Det Unge Akademi, som er en enhed under Det Kongelige Danske Videnskabernes Selskab for særligt talentfulde unge forskere.

Men det har altså ikke altid ligget i kortene, at Rikke Schmidt Kjærgaard skulle forfølge den uddannelsesmæssigt tunge vej, fortæller hun i den seneste udgave af LIFE Talk.

LIFE Talk er en YouTube-serie, som udgives af LIFE Fonden, et landsdækkende undervisningsinitiativ der har tidligere undervisningsminister Christine Antorini i spidsen.

​LÆS OGSÅ: Læringsforsker: Derfor rammer Videnskabsklubben helt rigtigt

Ønskede sig altid bøger i julegave
Gæsterne i LIFE Talk bliver inviteret i studiet for at fortælle, hvor deres passion for naturvidenskab i sin tid opstod. De bliver konkret bedt om at tage en ting med, som illustrerer netop denne passion, og der har Rikke Schmidt Kjærgaard altså valgt Lademanns Leksikon.

Leksikonet var stort set den eneste bog, de havde i hendes barndomshjem – men det blev til gengæld flittigt brugt, fortæller hun.

”Der er bare et eller andet fuldstændig fantastisk over at opdage i sådan et leksikon. Hvis vi snakkede om et eller andet, så sagde mine forældre ’Det kan vi jo slå op’, og så gjorde vi det,” siger hun og fortsætter:

”Hjemme hos os havde vi ikke mange bøger, men vi havde det her, og jeg elskede bøger. Jeg har altid ønsket mig bøger, både til fødselsdage og til jul, som den eneste i familien.”

LÆS OGSÅ: For Laura er naturvidenskaben et værktøj til at forstå verden

Frede inspirerede Rikke til at forfølge matematikken
I interviewet fortæller Rikke Schmidt Kjærgaard også om sin matematiklærer i 7. klasse – Frede – som i den grad inspirerede hende til at forfølge matematikken på sin senere uddannelsesvej.

”Det er jo lige præcis der, man finder ud af, hvad det er, man skal, og hvad det er, der interesserer en. Og der havde jeg bare Frede, som var min fantastiske matematiklærer,” siger Rikke Schmidt Kjærgaard.

Frede var især god til at inspirere og motivere, hvilket han primært gjorde ved at være i øjenhøjde med sine elever, fortæller hun videre. Og det var faktisk mange af de samme tanker, Rikke tog med sig, da hun startede Videnskabsklubben – og som går igen i klubben den dag i dag:

Klubbens forløb henvender sig bredt til alle børn og unge, som har en nysgerrighed på naturvidenskaben. Nysgerrighed er nok; det er ikke påkrævet, at man er særligt talentfuld eller har en bestemt social baggrund eller specielle kompetencer. Og så er undervisningen fyldt med forsøg og eksperimenter, som børnene selv kan være med til at lave sammen med de ældre elever, der underviser – hvilket netop sikrer, at det hele foregår i øjenhøjde med dem, der modtager undervisningen.

Se hele klippet fra LIFE Talk i YouTube-videoen herunder – eller læs mere om Videnskabsklubbens tilgang lige her.

LÆS OGSÅ: Miniforskere redder Jorden med geometri og algoritmer

Fakta

I 2014 afholdt Rikke Schmidt Kjærgaard sammen med lektor og ph.d. Petrine Wellendorph det første spæde forsøg på en videnskabsklub, og siden da har initiativet vokset sig større og større.

I 2017 blev Videnskabsklubben stiftet som en selvstændig organisation, og Rikke Schmidt Kjærgaard blev officielt klubbens administrerende direktør.

Læs mere her.