Anja C. Andersen er helt vild med ideen om, at børn kan gå til videnskab, og mener, at nysgerrighed er det vigtigste for menneskeheden. Nu tiltræder hun som Videnskabsklubbens nye bestyrelsesformand.
Anja C Andersen

I 2017 blev Anja C. Andersen som den første udnævnt som Professor i Offentlighedens Forståelse for Videnskaben, og det seneste år har hun desuden stået i spidsen for formidlingsindsatsen Videnskabsår22. (Foto: Claus Boesen)

Fra 1. september 2022 tiltræder professor i astrofysik Anja C. Andersen posten som bestyrelsesformand i Videnskabsklubben og vender dermed ”tilbage” til organisationen, idet hun også tidligere har siddet i klubbens bestyrelse som menigt medlem fra 2017 til 2020.

Anja C. Andersen glæder sig til at kaste sig ind i arbejdet med at promovere Videnskabsklubben, som hun altid har været stor fan af. Tanken om at sætte børn og naturvidenskab sammen i en fritidskontekst er lidt af en genistreg, hvis man spørger professoren, der sammen med Videnskabsklubbens direktør var forfatter på et debatindlæg om samme emne i Information tidligere på året.

“Jeg har kendt til Videnskabsklubben, siden det startede, og jeg har altid syntes, at det var en virkelig god ide. Jeg er helt vild med ideen om, at børn kan gå til videnskab,” siger Anja C. Andersen, som forsker i stjernestøv ved Niels Bohr Institutet på Københavns Universitet.

“Det er enormt vigtigt at vise børn, at videnskab ikke kun er noget, der hører skolen til. Det er en tilgang til livet, en nysgerrighed og en lyst til at blive klogere,” siger hun.

LÆS OGSÅ: Flere børn end nogensinde vil gå til videnskab i fritiden

Kæmper for at give naturvidenskaben videre

Anja C. Andersen er en kendt skikkelse inden for formidling af naturvidenskab til børn og unge og bruger meget tid på medieoptrædener og foredrag – både for at formidle sin egen forskning, men også for at fortælle, hvordan hendes interesse for naturvidenskab oprindeligt opstod, og hvilke udfordringer hun mødte i den forbindelse.

Det ligger hende meget på sinde at åbne børn og unges øjne for videnskaben og vise, at man ikke behøver at være ”totalt brainy” for at synes, det er sjovt og spændende, forklarer hun. Derfor ynder hun for eksempel at fortælle om sig selv, at hun er delvist ordblind og flere gange er dumpet til eksamen.

Videnskabsklubben ligger i naturlig forlængelse af mange års arbejde og passion for at give naturvidenskaben videre til næste generation, siger Anja C. Andersen.

“Jeg synes, at det vigtigste for os som menneskehed overhovedet er, at vi bliver ved med at være lige så nysgerrige som et 2-årigt barn. Videnskabsklubbens helt store styrke er, at den holder liv i folks nysgerrighed.”

LÆS OGSÅ: Læringsforsker: Derfor rammer Videnskabsklubben helt rigtigt

Direktør: Anja er et perfekt match til Videnskabsklubben

Det er et kæmpe scoop for Videnskabsklubben at få Anja C. Andersen som bestyrelsesformand, lyder det fra direktør Rikke Schmidt Kjærgaard.

“Anja er et fantastisk aktiv at få ind i Videnskabsklubben. Ingen kan være i tvivl om, at hun brænder for både naturvidenskab og børn og unge, og på den måde er vi jo et helt perfekt match,” siger Rikke Schmidt Kjærgaard.

“Samtidig har hun et rigtig godt øje for de muligheder og udfordringer, Videnskabsklubben som organisation pt. står overfor, og derfor er jeg utroligt glad for at få hende som fast sparringspartner.”

Anja C. Andersen overtager posten som bestyrelsesformand fra Nikolaj Thomas Zinner, som er professor ved Institut for Fysik og Astronomi på Aarhus Universitet og har været konstitueret formand siden maj 2022.

LÆS OGSÅ: Debat: “Ellen Imellem er ikke satire. Det er allerhøjest tragikomisk”

Ellen Imellem Anja C Andersen
Tidligere i år blev Anja C. Andersen frontløber for sloganet ”Viden er fandeme ikke et synspunkt” i forlængelse af hendes deltagelse i DR-programmet ”Ellen Imellem”. (Foto: DR)