Videnskabsklubben 2020 er slut, og vi fejrer alle vores seje miniforskere og mentorer med et brag af en videnskabsfest!
I år rykker afslutningskonferencerne online til én samlet begivenhed for alle videnskabsklubber i hele landet.

Invitation afslutningsshow

Årets afslutningsshow bliver spækket med underholdning for hele familien!

Endnu et fantastisk år i Videnskabsklubben er nu gået, og det skal selvfølgelig markeres med et brag af en fest! I år bliver afslutningen digital, så alle kan se med hjemmefra – miniforskere og mentorer, familie og venner, og alle andre der har lyst. I Videnskabsklubben er alle som sædvanligt velkomne.

Festen kommer til at finde sted via livestream på Videnskabsklubbens Facebook-side tirsdag d. 15. december fra klokken 17.00 til 18.00.

Showet kommer blandt andet til at byde på en virtuel rundvisning i Randers Regnskov, samt videooptagelser fra Videnskabsklubber rundt omkring i hele landet. Derudover kommer der indslag fra den kendte youtuber Maria Jarjis fra kanalen ‘WTF er det?’, og så kommer der selvfølgelig til at være både quizzer og præmier undervejs.

Læs også: Videnskabsklubben præsenterer: WTF Science Club

Et show i særklasse
Ved at holde festen digitalt, bliver det for første gang nogensinde at samle alle miniforskere, mentorer og familier i landet til én stor fest, som bliver spækket med spændende gæster og sjove indslag.

Charlotte Price Persson, som til daglig står for kommunikation og PR i Videnskabsklubben, er vært på showet sammen med Silke Emilia Rothaus Larsen, som har været juniormentor i Videnskabsklubben i to år i streg, og hun glæder sig til at fyre op under festen med alle miniforskere, mentorer og familier, som sidder og kigger med rundt omkring i landet.

– I al beskedenhed kommer afslutningsshowet i år til at slå alle vores tidligere afslutninger. Vi har aldrig før prøvet at afholde det i så stor skala, og vi får besøg af de fedeste mennesker, så jeg tør godt love, at det bliver et show i særklasse, siger Charlotte Price Persson.

LÆS OGSÅ: Silkes verden er fuld af spørgsmål, og hver gang hun finder et svar, ser verden lidt anderledes ud

Youtuberen Maria Jarjis (tv.) har lavet serien ‘WTF Science Club’ på Youtube i samarbejde med Videnskabsklubben og Dansk Industri. (Video: WTF Science Club)

Samler alle børn og unge for første gang
Siden Videnskabsklubben startede i 2014, er efterårets forløb hvert år blevet rundet af med en fysisk afslutningskonference på skolen eller gymnasiet, hvor den pågældende klub er blevet afholdt. Det er naturligvis ikke muligt i år, hvor COVID-19 har begrænset antallet af mennesker, der må være forsamlet fysisk.

Derfor har Videnskabsklubben måttet gentænke afslutningen på forløbet og er landet på den digitale løsning. Men selvom der er tale om en løsning, som i første omgang var tvunget af omstændighederne, er der i sidste ende langt fra tale om en nødløsning, lyder det fra klubbens direktør, Rikke Schmidt Kjærgaard:

– COVID-19 har tvunget os til at gentænke mange ting. Men selvom det har været en stor udfordring, har det faktisk også været ret fantastisk, for vi er i nogle tilfælde, synes vi selv, nået frem til endnu bedre løsninger, siger hun og fortsætter:

– Det gælder for eksempel vores store afslutningsshow, som for første gang afholdes digitalt og dermed samler alle de børn og unge, der har været involveret i klubben i år. Og det er faktisk lidt af en drøm, der går i opfyldelse!